4. 12. 2024
Statistici potvrdili opatrný růst ekonomiky, otazník ale zůstává
Česká ekonomika zvýšila ve třetím čtvrtletí roku 2024 (tedy mezi červencem a zářím) svůj výkon ve srovnání se stejným loňským obdobím o 1,3 % (po očištění od inflace a sezónních vlivů). Největší zásluhu na tom mají domácnosti, které se sice opatrně, ale přesto rozhodly zvyšovat svoji spotřebu.
„Český statistický úřad tak potvrdil svůj měsíc starý odhad. Nenastalo žádné příjemné ani nepříjemné překvapení. Ekonomika tedy postupně a pomalu zlepšuje svoji kondici. Co je nicméně špatné a vidíme v tom potenciální problém do budoucnosti, to je nízká úroveň investic, která brzdí hospodářství již dvanáct měsíců po sobě,“ uvedl v reakci na nové údaje Tomáš Pacovský, Managing Partner PKF APOGEO. Ten označil chabou investiční náladu za hlavní otazník vývoje v příštím roce. „Bez zvýšení tvorby hrubého kapitálu nelze mluvit o tom, že bychom se jako ekonomika dostali na skutečnou růstovou trajektorii,“ dodal.
Upozornil tak na fakt, že již čtvrté čtvrtletí v řadě je změna tvorby hrubého kapitálu záporná, což znamená, že podniky investují méně než o rok dříve. To sice neznamená okamžitý fatální problém pro produkci, snižuje to ale příští růstový potenciál ekonomiky a také výhledy na zvyšování produktivity práce.
Jinak ale nová zpráva ČSÚ přináší především pozitiva. Výdaje domácností se meziročně zvýšily o 2,2 %, výdaje vládních institucí o 3 %. Navzdory špatné ekonomické situaci v zemích hlavních obchodních partnerů kladné saldo zahraničního obchodu vzrostlo na 121,8 miliardy korun (o 29,9 miliardy více než loni ve stejné době), přičemž export se zvýšil o 4 % a import o 3,4 %.
Zdroj: Český statistický úřad, https://csu.gov.cz/rychle-informace/tvorba-a-uziti-hdp-3-ctvrtleti-2024
Mírnou korekci provedl statistický úřad oproti předběžnému odhadu u mezičtvrtletního výsledku, který zvýšil na 0,4 % (z předchozích 0,3 %). „Jde o nepříliš výrazný posun. Podstatnější však je, že jde o potvrzení růstové tendence ekonomiky, když letošní mezičtvrtletní růsty zůstávají stabilní s mírným posíleným pozitivním trendem. Jelikož se zatím čtvrté čtvrtletí vyvíjí také vcelku optimisticky, existuje dobrá naděje na to, že závěrečný výsledek za celý rok 2024 lehce příjemně překvapí,“ dodal Tomáš Pacovnský s tím, že existuje velký prostor pro překování předpokládané jednoprocentní hranice růstu.
Nové údaje také potvrzují trend, kdy česká ekonomika dosahuje mírně lepších výsledků ve srovnání s celkem Evropské unie. V této souvislosti však analytický tým PKF APOGEO poznamenává, že to nelze považovat za rozdíl, který by znamenal „dohánění“ evropské ekonomiky jako celku. „Rozdíly v mezikvartálních číslech mezi ČR a EU27 jsou velmi malé, je lepší to chápat spíše jako potvrzení schopnosti českých exportérů využít situace slabé koruny a vyvážet navzdory nízké poptávce u hlavních obchodních partnerů,“ upozornil Pacovský.