9. 1. 2025
Rozpočet nepřekvapivě překvapil
Výsledky rozpočtu za rok 2024 jsou překvapivě dobré, což však pro analytický tým PKF APOGEO není nějak velkým překvapením, neboť se ohlášený výsledek drží v rámci našich předpokladů. Deficit dosáhnul k poslednímu prosinci 271,4 miliardy korun. Meziročně se snížil o 17,1 miliardy, oproti upravenému plánu byl nižší o 10,6 miliardy korun.
„Nazval bych to nepřekvapivé překvapení. Prakticky po celý rok se rozpočtové příjmy vyvíjely dobře a je třeba říct, že ministerstvo financí i vláda jako celek držely vcelku racionální výdajovou politiku. Určitá nejistota vznikla po zářijových ničivých povodních, nicméně následné úpravy rozpočtu se ukázaly jako více než dostatečné,“ uvedl k tomu Tomáš Pacovský, Managing Partner PKF APOGEO.
Přes celkově pozitivní čísla však vidíme ve vývoji státních financí pouze dílčí zlepšování. Za prvé část deficitu byla z rozpočtu vyvedena na Státní fond dopravní infrastruktury, který přijal za poslední dva roky půjčky od Evropské rozvojové banky v celkové výši 48 miliard korun (30 miliard v roce 2023, 18 miliard loni). To se projeví v datech o schodku, kde bude rozpočet konsolidován s výsledky vládních institucí a organizací. Za druhé po zářijových povodních byly výdaje a schodek upraveny o 30 miliard nahoru, přičemž z kapitoly Všeobecná pokladniční správa byly do příslušných kapitol poukázány prostředky ve výši 15,4 miliardy. „Nebylo by fér tvrdit, že povodně zachránily rozpočet, protože zároveň vzrostly oproti plánu i další kapitálové výdaje státu, ale určitý dopad neutracených povodňových peněz by bylo možné najít,“ dodal Tomáš Pacovský. Pokud nicméně odmyslíme všechny změny a neočekávané události, pak meziroční pokles schodku o 17,1 miliardy lze nazvat konsolidací, nicméně nikoliv rychlou konsolidací.
Zdroj: Ministerstvo financí ČR, https://www.mfcr.cz/cs/ministerstvo/media/tiskove-zpravy/2025/pokladni-plneni-sr-58324
Celkově však analytický tým PKF APOGEO pokládá výsledky rozpočtu za rok 2024 za pozitivní. „Co je třeba ocenit, to jsou kapitálové výdaje, tedy investice uskutečněné státem. Ty dosáhly výše 210 miliard, což je o více než 25 miliard nad původním plánem. K tomu přispělo zvláště dočerpání peněz, které se nestihly investoval v roce 2023, ale stejně tento podnět přišel pro ekonomiku ve velmi vhodném období, kdy byl vlivem předchozích krizí příspěvek soukromých investic k růstu HDP záporný,“ uvedl dále Tomáš Pacovský.
V této souvislosti připomenul analytický tým také upřesnění vývoje HDP za třetí čtvrtletí loňského roku, které zveřejnil ČSÚ 3. ledna. V něm byla mírně upravena data směrem nahoru, když HDP meziročně vzrostl o 1,4 procenta (oproti původnímu odhadu 1,3 procenta), mezikvartálně pak o 0,5 procenta (původně 0,4 procenta). „Potvrzuje se, že česká ekonomika je v mírně lepší kondici, než jaké kolem ní panuje celkové povědomí. Nicméně i to odpovídá našim předpokladům, neboť dlouhodobě očekáváme za celý rok růst produktu mírně nad jedním procentem. Toto přesvědčení jsme drželi i v době, kdy převládal názor o pomalejším růstu. Jedním z důvodů našeho optimismu byla právě data o dobrém vývoji daňových příjmů rozpočtu,“ poznamenal dále Tomáš Pacovský, řídící partner PKF APOGEO.
Autor: Tomáš Pacovský - Managing Partner