20. 1. 2025
Jaké novinky čekají účetní jednotky vykazující dle mezinárodních účetních standardů v roce 2024 a v následujících letech?
Jeli účetní jednotka povinna vykazovat dle mezinárodních účetních pravidel či transformuje své lokální účetnictví do IFRS z důvodu potřeby konsolidace pro mateřskou společnost, neměla by taková účetní jednotka zapomenout na průběžné sledování změn v IFRS předpisech.
Ke změnám v mezinárodních účetních předpisech totiž dochází na četnější bázi, než je tomu v českých účetních předpisech. Pojďme se tedy v krátkosti podívat na nejzásadnější změny v jednotlivých předpisech platných od roku 2024, ale i pro chystané změny v následujících letech.
Úprava standardu IAS 1 v podobě klasifikace krátkodobých a dlouhodobých závazků včetně úpravy standardu týkající se dlouhodobých závazků s kovenanty
Platnost od 1. ledna 2024
Od data platnosti musí účetní jednotky v rámci standardu IAS 1 samostatně klasifikovat a vykazovat závazky jako krátkodobé v případě, že:
- Bude takovýto závazek vypořádán během obvyklého provozního cyklu účetní jednotky.
- Je závazek účetní jednotkou držen primárně pro účely obchodování.
- Bude závazek vypořádán během dvanácti měsíců po skončení účetního období.
- Účetní jednotka nemá na konci účetního období právo odložit vypořádání závazku nejméně o dalších dvanáct měsíců od skončení účetního období.
Všechny ostatní závazky jsou pak účetní jednotkou klasifikovány a vykazovány jako dlouhodobé.
Úprava standardu IFRS 16, kde je upraven závazek z leasingu při prodeji a zpětném leasingu
Platnost od 1. ledna 2024
Dle úpravy ve standardu musí účetní jednotky, které jsou prodávajícími nájemci, vykazovat v závazcích z leasingu při prodeji a zpětném leasingu variabilní leasingové platby vznikající z transakcí při prodeji zpětného leasingu, následujícím způsobem:
Při prvotní rozpoznání a ocenění závazku z leasingu zahrnou do tohoto závazku variabilní leasingové platby vyplývající z prodeje leasingu a zpětného leasingu.
Při následném ocenění pak nesmí být zahrnuty do leasingového závazku žádné zisky či ztráty související s právem na přenechání užívání aktiva.
Úprava standardu IAS 7 a IFRS 7 týkající se ujednání o dodavatelském financování
Platnost od 1. ledna 2024
V úpravě těchto standardů je po účetních jednotkách vyžadováno, aby zveřejnily kvalitativní a kvantitativní informace ohledně ujednání při financování svým dodavatelům. Z toho vyplývá, že by měly být zveřejněny smluvní podmínky jako jsou prodloužení platebních podmínek, poskytnutých záruk a garancí.
Jaké čekají novinky v oblasti IFRS účetní jednotky v následujících letech?
Úprava standardu IAS 21 týkající se nedostatečné směnitelnosti
Platnost od 1. ledna 2025
Tuto úpravu mohou účetní jednotky využít v momentu kdy, nelze jednu měnu směnit za jinou. K takovýmto případů může dojít na příklad z důvodu vládních kontrolních nařízení při dovozu a vývozu kapitálu či omezení objemu transakcí v cizí měně prováděných oficiálním směnným kurzem.
Úprava definuje, v jakých případech je měna považována za směnitelnou s jinou měnou a jakým způsobem může účetní jednotka odhadovat spotový kurz pro měny, které jsou považovány za nesměnitelné. Úprava zároveň účetním jednotkám stanovuje, jaké informace mají v účetních závěrkách zveřejnit, a to z toho důvodu, aby uživatelé těchto účetních závěrek mohli posoudit dopad použití odhadovaného směnitelného kurzu.
Úprava standardu IFRS 9 a IFRS 7 týkajících se klasifikaci a oceňování finančních nástrojů
Platnost od 1. ledna 2026
V úpravě bude stanoveno datum vypořádání, a tím spojené odúčtování a zaúčtování finančních aktiv a závazků účetní jednotky. Tato úprava také stanoví výjimku pro účetní jednotky, které se budou moci rozhodnout, kdy odúčtují vypořádané finanční závazky prostřednictvím elektronických platebních systémů, a to především v dřívějším termínu, něž je datum vypořádání.
Úprava účetním jednotkám také poskytne pokyny pro posouzení charakteristik smluvních peněžních toků finančních aktiv vztahující se na všechny podmíněné peněžní toky, a to včetně těch, které se budou vztahovat i na ESG funkce.
Kromě toho bude úprava také definovat další požadavky na zveřejnění finančních nástrojů.
Vydání nového standardu IFRS 18, který nahradí současný standard IAS 1 týkající se sestavování a zveřejňování účetní závěrky
Platnost od 1. ledna 2027. S uplatněním retrospektivně v předchozím účetním období a s možností předčasného přijmutí.
Nově vydaný standard přinese účetním jednotkám a uživatelům účetních závěrek konzistentnější, srovnatelnější a transparentnější informace. Bude změněn způsob prezentace výsledků ve výkazu zisku a ztráty a zveřejnění informací v příloze účetní závěrky.
Největšími změny bude zavedení detailněji strukturovaného výkazu zisků a ztrát. Především pak bude nově definován mezisoučet provozního zisku. Dále pak také požadavek na to, aby všechny výnosy a náklady byly rozděleny do tří nových odlišných kategorií, a to na základě hlavních podnikatelských činností účetních jednotek.
Novým standardem IFRS 18 bude také požadováno, aby do účetní závěrky byly zahrnuté některé ukazatele definující finanční výkonnost účetní jednotky. Zároveň bude zavádět takzvanou úzkou definici výkonnostních ukazatelů managementu.
IFRS view – pohledem auditora
Z pohledu auditora je vhodné doporučit účetním jednotkám již při uzavření smlouvy o provedení auditu, aby se každoročně na výše uvedené změny ve standardech IFRS/IAS připravovali, a to nejen z pohledu úplnosti prezentovaných dat ve svých výročních zprávách, ale zejména nastavením procesů při zpracovávání výkaznictví.
V případě potřeby účetní jednotky zapojit externího odborníka je nutné včas naplánovat vhodnou formu spolupráce s externím poradcem, který pomůže s detailem nové úpravy, tedy s nastavením procesů v účetní jednotce, výpočtovou metodikou včetně kvantifikace možných finančních dopadů dané úpravy na vykazování daného subjektu.
Některé výše uvedené změny mají prospektivní dopad, některé naopak retrospektivní dopad. Tedy některé úpravy se promítají od data do budoucnosti, některé naopak se zpětnou účinností. Tento okamžik je nutné vzít v potaz při vykazování těchto změn ve výkaznictví.
Dalším aspektem pro zpracování výroční zprávy a její účetní závěrky je požadavek na předkládání v čase srovnatelných informací. Tedy v případě provedení úpravy minulého (srovnávacího) období v běžném období je nutné podat uživatelům výroční zprávy dostatečné vysvětlení v běžném období provedených úprav oproti loňské zveřejněné výroční zprávě tak, aby data prezentovaná v běžném období byla v čase srovnatelná s předchozím obdobím.
Autoři: Martin Košta, Accounting Team Leader,
Jan Tichý, Audit Manager