10. 9. 2024
Chystané změny v oblasti dohod o provedení práce
V poslední době nejen zaměstnavatele, ale i veřejnost zaměstnávají diskuse o změnách v oblasti dohod o provedení práce. Od 1. 10. 2023 platí pro dohody nárok na příplatky za práci ve svátek, o víkendu nebo v noci a nárok na překážky v práci v rozsahu stejném jako pro pracovní poměr, jen bez náhrady mzdy. Od 1. 1. 2024 zavedl Zákoník práce pro dohodáře nárok na dovolenou. Nynější změny se však týkají účasti dohodářů na sociálním a zdravotním pojištění, což nastínil už konsolidační balíček.
V čem je problém?
Za stávajících podmínek odměna z dohod o provedení práce do 10.000 Kč nepodléhá odvodům na zdravotní a sociální pojištění. Pokud by byly tyto dohody využívány tak, jak byly zamýšleny – jako drobný přivýdělek zejména pro studenty, bylo by vše asi v pořádku. Bohužel kreativita některých zaměstnavatelů a zaměstnanců nezná meze, a tak nebylo výjimkou, že zaměstnanec měl několik dohod o provedení práce – každou u jiného zaměstnavatele, přičemž mnohdy se jednalo o sesterské nebo dceřiné společnosti jednoho zaměstnavatele, a u všech si vydělal 10.000 Kč. V součtu jeho celkový příjem přesáhl klidně i 30.000 Kč, přesto zaměstnanec neplatil zdravotní ani sociální pojištění.
Lidé využívající tento systém si neuvědomovali, že nejsou nemocensky pojištěni (tedy že v případě nemoci nemají nárok na žádný příjem) a ani důchodové pojištění, tedy že jim tato doba bude chybět v potřebné době pojištění pro účely nároku na důchod.
Proto se vláda rozhodla zakročit a omezit zneužívání tohoto institutu.
Jak to tedy bude vypadat?
Změna nastane ve dvou krocích. První krok vejde v platnost od 1. 7. 2024, ačkoli tady se jedná víceméně o kosmetickou změnu.
Nemění se pravidla, ale zavádí se evidence. Všichni zaměstnanci pracující na dohodu o provedení práce budou muset být nahlášeni na Českou správu sociálního zabezpečení bez ohledu na výši příjmů, a následně bude nutné za každého dohodáře měsíčně vyplnit hlášení o příjmech – tedy o odměně, která byla zaměstnanci v souladu s DPP zúčtována.
ČSSZ připravila pro tyto účely nový formulář „Výkaz DPP“.
Tento formulář bude možné vyplnit a odeslat pouze elektronicky. K přihlášení zaměstnanců je možné využít i stávající formulář „Oznámení o nástupu do zaměstnání“, bude však možné zaměstnance přihlásit i prostřednictví právě nového formuláře současně s uvedením příjmů. Jen je třeba zajistit, že v tomto formuláři budou uvedeni i dohodáři, kteří mají aktivní DPP, ale v rámci měsíce července nepracovali, a tudíž jim nebyla zúčtována žádná odměna. Poprvé bude nutné tento formulář vyplnit za měsíc červenec 2024 a odeslat na ČSSZ nejpozději do 20. 8. 2024. Dále vždy do 20. kalendářního dne měsíce za předchozí měsíc, přičemž bude nutné uvádět i nulové příjmy, a to až do ukončení DPP.
Je důležité připomenout, že pokud zaměstnavatel dosud zaměstnával pouze zaměstnance na DPP, neměl povinnost se registrovat jako zaměstnavatel. Vzhledem k nově zavedené povinnosti je nezbytné, aby se tento zaměstnavatel nejpozději do 30. 7. 2024 přihlásil do registru zaměstnavatelů, aby bylo možné zaměstnance k tomuto zaměstnavateli přihlásit.
Druhým krokem bude změna pravidel pro odvody. Tato změna bude účinná od 1. 1. 2025.
S účinností od tohoto data zaměstnavatel může uplatnit na zaměstnance tzv. režim oznámené dohody – ten se bude aplikovat u zaměstnavatele, který „rezervuje“ zaměstnance jako první. Pro DPP v tomto režimu se předpokládá limit pro účast na pojištění (a tedy povinnosti odvodů) ve výši 11.000 Kč (namísto současných 10.000 Kč), přičemž platí, že se příjem z různých dohod u jednoho zaměstnavatel sčítá a režim oznámené dohody se pak bude aplikovat na součet příjmů.
Ostatní DPP, které má zaměstnanec uzavřené u jiných zaměstnavatelů, budou bez rezervace a budou tak postaveny na úroveň DPČ nebo pracovního poměru. V těchto případech tedy budou podléhat odvodům pouze v případě, že příjmy dosáhnou v měsíci limitu rozhodného pro účast na pojištění – v letošním roce to je 4.000 Kč v měsíci, pro rok 2025 se předpokládá zvýšení limitu na 4.500 Kč.
Shrnutí
Shrneme-li tedy nastávající změny, tak do konce roku k žádným změnám nedochází, pouze od 1. 7. 2024 je nutné všechny DPP registrovat (v případě více DPP u jednoho zaměstnavatele musí být zaměstnanec přihlášen tolikrát, kolik dohod má aktivních) a následně vždy k 20. v měsíci je povinnost vyplnit za každou dohodu dosažený příjem (i kdyby to měla být 0).
Od 1. 1. 2025 se zvyšuje limit pro účast na pojištění z 10.000 Kč na 11.000 Kč, ale ten bude platit jen u „oznámené dohody“ – tato dohoda může být pouze jedna pro jednoho zaměstnance a uplatní jí ten zaměstnavatel, který záměr uplatní jako první. U ostatních dohod se uplatní stejný limit jako pro zaměstnání malého rozsahu – předpokládá se jeho zvýšení na 4.500 Kč.
Lze tedy říct, že zaměstnancům a zaměstnavatelům, kteří opravdu využívali DPP pouze pro drobné měsíční přivýdělky (do 4.000 Kč, resp. 4.500 Kč) se vlastně nic nemění, pouze se zvýší administrativa spojená s DPP. Změny se však významně dotknou příjmů lidí, kteří systém DPP zneužívali a vyhýbali se tak placení zdravotního a sociálního pojištění.
V případně dotazů jsme vám k dispozici a můžete se na nás obrátit.
Autor: Jana Hajdová - Payroll & HR Outsourcing Manager