20. 3. 2023
Technika Pomodoro je druh metody organizace času, která pomáhá s plánováním, koncentrací a efektivitou vykonávané práce. Tato technika patří mezi techniky tzv. life-hackingu. Vynalezl ji Francesco Cirill, který používal na vysoké škole časovač, ve tvaru rajčete, díky čemuž si tato metoda získala svůj název.
Tato technika funguje na principu 25minutových úseků, během kterých se soustředěně pracuje a pak je 5 minut pauza. Francesco totiž zjistil, že 25 minut dlouhý úsek je nejlepší, jelikož dovoluje maximalizovat pracovní úsilí a zároveň minimalizovat možnost vyrušení. Když máte omezený čas, mozek aktivuje centra, díky nimž vyvine mnohem větší úsilí.
Postup:
- Určete si cíl, který chcete splnit. Ideálně si naplánujte předem všechny úkoly, které máte ten den v plánu.
- Vypněte si všechny ,,rušiče“ – TV, telefon, sociální sítě apod.
- Nastavte si minutku na 25 minut. Ideálně zkuste použít skutečný kuchyňský časovač, jelikož se zjistilo, že otravné tikání může stimulovat mozková centra k vyšší vůli pro dokončení úkolu. Můžete však použít i minutku v telefonu, či využít aplikace a webové stránky k tomu vytvořené (např. Tomato-Timer.com nebo TomatoTimers.com)
- Pracujte pouze na jednom úkolu, který jste si na začátku určili. Pokud vás během práce vyruší nějaká jiná myšlenka, napište si jí vedle na papír a hned se vraťte zpět k práci
- Po zazvonění časovače si dejte 5 minut pauzu. Během této pauzy opravdu odpočívejte. Jděte si třeba udělat kávu, protáhněte se apod.
- V poslední minutě přestávky se podívejte na to, co budete dělat v dalším Pomodoru.
- Po čtvrtém Pomodoru si udělejte delší přestávku tj. 15 – 30 minut. Během těchto minut odpočívejte a můžete třeba i dokončit malé úkoly a myšlenky, které jste si napsali na papír vedle.
- A můžete začít znovu 😊
Výhody:
- Lepší Time management
- Zjistíte, že je při hlubokém soustředění možné udělat za méně času více práce
- Úkol se plní v relativně krátkých úsecích – 25 minut není nic nedosažitelného
- Krátké pracovní úseky a časté přestávky udržují naši mysl bdělou a čilou
- Zlepšení koncentrace
- Zvýší se motivace pro dokončení úkolu
Nevýhody:
- Pro netrénovaný mozek je těžké soustředit se déle než 15 minut v kuse, a proto může být metoda ze začátku náročnější
- Nelze takto splnit úplně všechny úkoly, protože některé jsou časově kratší, nebo naopak delší a není možné si během nich dělat tak časté pauzy
- Ne každý se zvládne odpoutat od okolního rozptýlení
Pokud vás technika Pomodoro zaujala, její zakladatel vydal i knihu The Pomodoro Technique, která v roce 2019 vyšla přeložená do ČJ pod názvem Technika Pomodoro.