22. 1. 2025
Česko si v Bruselu vyvzdorovalo reverse charge, místo ovací přišla kritika
Zavedení systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH), tzv. reverse charge, schválili minulý týden v Bruselu ministři financí zemí EU. Svým trvalým tlakem, včetně hrozby zablokování některých daňových úprav požadovaných například Francií, si to v podstatě vyvzdorovala Česká republika. Systém za svou prioritu dlouhodobě označuje premiér Andrej Babiš. Podle něj reverse charge výrazně pomůže zlepšit výběr daní.
Členské země spolu s Evropským parlamentem (EP) přijaly pravidla umožňující využívat přenesení daňové povinnosti z prodejce na kupujícího už před rokem. Česko v lednu požádalo o možnost systém spustit a nyní čekalo na to, až se státy k žádosti kladně vyjádří.
Režimu přenesené daňové povinnosti mají podléhat veškeré transakce u zboží a služeb překračující 17.500 eur (zhruba 450.000 korun). Na jeho zavedení ale nezbývá mnoho času. Je totiž možné uplatňovat jej pouze do konce června 2022, kdy mají v EU začít platit nová pravidla pro výběr DPH.
„Je třeba si přiznat, že povolení té dočasné výjimky trvalo pět let a platí do poloviny roku 2022,“ připouští ministryně financí Alena Schillerová. České úřady budou moci s ohledem na délku přijímání legislativy schopny zavést reverse charge nejdříve ke konci příštího roku. Právě proto sklízí tato česká iniciativa spíš kritiku než ovace.
Vzhledem ke skutečnosti, že EU chce v nejbližší době změnit systém výběru DPH u přeshraničních plnění, zůstává otázkou, zda je zavedení plošného reverse charge potřebné nebo aktuální,“ uvedl například partner poradenské skupiny Apogeo Jiří Žežulka.
Přenesení daňové povinnosti je založeno na tom, že povinnost přiznat DPH se přesouvá z poskytovatele plnění na jeho příjemce, čímž se znemožňují takzvané karuselové podvody. Jde především o podvody v řetězci, kdy dodavatel zboží nebo poskytovatel služby neuhradí daň na výstupu, zatímco konečný příjemce plnění uplatní nárok na odpočet daně na vstupu.
Podle Žežulky ale v současné době existují jiné efektivní nástroje k omezení daňových úniků, například kontrolní hlášení.