13. 12. 2024
Věcné vs. formální požadavky při posuzování žádostí o vrácení DPH
Soudní dvůr Evropské unie se ve svém nedávném rozhodnutí ve věci C‑746/22 vyjádřil k posuzování žádostí o vrácení DPH. Konkrétním předmětem sporu byla žádost slovenské společnosti o vrácení DPH zaplacené v Maďarsku, a zejména pak správnost postupu maďarského správce daně.
Z popsaného průběhu řízení vyplývá, že maďarský správce daně požadoval žádost o vrácení DPH doplnit, a to v jednoměsíční lhůtě, na což však žadatel nijak nereagoval. Správce daně tedy řízení zastavil. Žadatel podal proti danému rozhodnutí odvolání, a v rámci navazujícího řízení požadované informace a důkazy poskytl. K těmto však správce daně s odkazem na maďarské právo a v něm zakotvený zákaz předkládání nových důkazů v rámci odvolacího řízení nepřihlédl.
Soudní dvůr Evropské unie při posouzení věci vyzdvihnul význam neutrality systému DPH, přičemž zdůraznil, že při splnění věcných požadavků musí být nárok na vrácení daně přiznán, a to i v situaci, kdy žadatel o vrácení DPH nevyhoví určitým formálním požadavkům. Postup maďarského správce daně dle jmenovaného soudu odporuje nejen základní zásadě neutrality DPH, ale i zásadě efektivity, a to zejména tím, že fakticky s jednoměsíční lhůtou spojil účinky prekluze.
V případě, že potřebujete asistenci s přeshraničním vrácením daně z přidané hodnoty obraťte se na náš daňový tým.
Autor: Eva Kahle - Senior Consultant / Tax Contraversy Specialist