4. 12. 2024
Podívejme se na zoubek umělé inteligenci
Umělá inteligence. Slýcháme o ní ze všech stran. Co si pod tímto pojmem představíte vy? Možná vás napadne ChatGPT nebo virtuální asistenti. Někdo si zase vybaví univerzální řešení na všechno. Ve skutečnosti se pod tímto názvem skrývá mnohem víc. Pojďme si v tom udělat jasno.
Umělá inteligence je jako stavebnictví
Nebudeme vás nudit definicemi. Těch jste si užili ve škole víc než dost. Pojďme se na to podívat prakticky. Představte si, že jste architekt. Stavíte domy – rodinné i bungalovy, moderní či rustikální, v rámci rozsáhlé rekonstrukce nebo nově od základů.
Ať tak či onak, řešení vždy volíte podle klienta a situace, ve které se nacházíte. Jednou je lepší použít cihly, jindy zase dřevo. S umělou inteligencí je to úplně stejné. Neexistuje model, který zázračně vyřeší všechno. Potřebujete vybrat takový – nebo hned několik takových, které přesně zapadnou do vašeho konceptu.
Jak to funguje?
Žádný učený z nebe nespadl. Dokonce ani umělá inteligence. Taky se to musí nejdříve učit. Až pak je schopna pracovat samostatně. Bez vás, ale stále pod vaším dohledem.
Začíná to trénovacím programem a daty. Model se učí, testuje, zkouší, vyhodnocuje, testuje, vyhodnocuje a zase testuje. Teprve potom se do hry zapojují reálná data. Následně se celý postup opakuje a umělá inteligence se učí rozpoznávat vzory, provádět predikce a rozhodovat na základě předchozích zkušeností. Jakmile je všechno otestováno, je možné model nasadit do reálného prostředí.
Stručně řečeno – naučit umělou inteligenci pracovat s daty vyžaduje čas. Protože nic není hned. Ale jak se říká, na dobré věci se vyplatí počkat.
Kde na umělou inteligenci narazíte?
Dnes už téměř v každém odvětví. A není divu. Dokáže převzít rutinní úkoly a fungovat bez neustálého dohledu. Učí se z předchozích zkušeností, snižuje riziko chybovosti a zároveň umožňuje lidem věnovat se složitějším a kreativnějším úkolům.
Na co se všechno se dnes umělá inteligence využívá:
- Lékařství – S AI dokáže být diagnóza nemocí o dost rychlejší.
- Kybernetická bezpečnost – Algoritmy umělé inteligence pomáhají identifikovat podezřelé aktivity v síti.
- Prodej a reklama – Díky sbírání dat o uživatelích dokážete nejen přesně identifikovat cílové publikum pro váš produkt či služby, ale automaticky a personalizovaně jej oslovit a na základě podobností dále aktivně hledat další nové zákazníky.
- Vývoj autonomních vozidel – Pokrok v technologiích je k nezastavení. Vypadá to, že se brzy dočkáme samořídících aut.
Rádi vás s AI seznámíme
A to stále není všechno. Nebudeme vás zahlcovat vyčerpávajícím seznamem. Místo toho s vámi probereme konkrétní situaci, ve které se nacházíte, a navrhneme, jak by mohla AI pomoci i vám. Vašemu týmu i firmě.
Autor článku: Václav Adamec, Business Operations Director, Gauss Algorithmic