19. 12. 2024
Revoluce v účetnictví: Chystající se novela zákona o účetnictví. Na co se jako účetní jednotka musíme připravit? Část druhá
Na začátku roku 2024 byl Ministerstvem financí publikován návrh novely zákona o účetnictví, která by měla vejít v platnost od 1. ledna 2025. Tento termín však není stále pevně stanovený a může být tak ještě změněn.
V našem předchozím článku jsme se podívali na největší změny, které účetní jednotky v rámci novely zákona o účetnictví čekají. Jednalo se především o změny v podobě většího důrazu na účetní výkaznictví, změny týkající se možnosti vykazování ve funkční měně, vykazování leasingu, goodwillu, dotací, ocenění v podobě současné hodnoty a reálné hodnoty.
V tomto článku se podíváme na další významné změny, které tuzemské účetní jednotky v souvislosti s novelou zákona o účetnictví čekají:
1. Kategorizace podnikatelských a neziskových účetních jednotek, kterými jsou
- mikro účetní jednotky,
- malé účetní jednotky,
- střední účetní jednotky a
- velké účetní jednotky.
Nově budou změněny hodnoty jednotlivých kritérií pro kategorizaci účetních jednotek skládající se celkem ze tří parametrů, přičemž účetní jednotka musí splňovat alespoň dva. Jedná se o hodnotu aktiv celkem, roční úhrn čistého obratu a průměrný počet zaměstnanců za účetní období.
Mikro účetní jednotkou pak bude účetní jednotka s hodnotou aktiv celkem do 11 000 000 Kč (nyní 9 000 000 Kč), ročním úhrnem čistého obratu do 22 000 000 Kč (v současnosti 18 000 000 Kč) a průměrným počtem zaměstnanců za účetní období do 10 osob.
Malou účetní jednotkou bude účetní jednotka, která není mikro účetní jednotkou a její hodnota aktiv je celkem do 120 000 000 Kč (nyní 100 000 000 Kč), roční úhrn čistého obratu do 240 000 000 Kč (v současnosti 200 000 000 Kč) a průměrným počtem zaměstnanců za účetní období do 50 osob.
Střední účetní jednotkou bude účetní jednotka, která není mikro ani malou účetní jednotkou a její hodnota aktiv je celkem do 600 000 000 Kč (nyní 500 000 000 Kč), roční úhrn čistého obratu do 1 200 000 000 Kč (v současnosti 1 000 000 000 Kč) a průměrným počtem zaměstnanců za účetní období do 250 osob.
Velkou účetní jednotkou bude účetní jednotka s hodnotou aktiv celkem nad 600 000 000 Kč (nyní 500 000 000 Kč), ročním úhrnem čistého obratu nad 1 200 000 000 Kč (v současnosti 1 000 000 000 Kč) a průměrným počtem zaměstnanců za účetní období nad 250 osob.
Ke změně kategorie účetní jednotky pak bude docházet od účetního období bezprostředně následujícího po dvou po sobě jdoucích účetních obdobích, k jejichž koncům splní účetní jednotka podmínky pro zařazení do určité kategorie.
2. Stanovení čistého obratu pro jednotlivé druhy účetních jednotek
U podnikatelských účetních jednotek se nově stanoví čistý obrat jako výše výnosů, na kterých je založen obchodní model účetní jednotky, za účetní období. Při určování těchto výnosů se bude zejména přihlížet k odvětví a trhu, na kterém účetní jednotka působí, a k podstatě činnosti účetní jednotky pro její zákazníky.
Čistý obrat neziskové účetní jednotky se stanoví jako úhrn výnosů za dané účetní období.
Čistý obrat pro účetní jednotku, která je bankou, spořitelním a úvěrním družstvem nebo systémově významným obchodníkem, se stanoví jako součet položek odpovídajících položkám 1 (Výnosy z úroků a podobné výnosy, v tom úroky z cenných papírů s pevnými výnosy), 3 (Výnosy z cenných papírů), 4 (Výnosy z poplatků a provizí), 6 (zisk či ztráta z finančních operací) a 7 (Ostatní provozní výnosy) podle právního předpisu Evropské unie upravujícího roční účetní závěrky a konsolidované účetní závěrky bank a ostatních finančních institucí.
3. Povinnost auditu účetní závěrky účetní jednotky
Se vznikající novelou zákona o účetnictví budou mít povinnost auditu:
- střední účetní jednotky,
- velké účetní jednotky,
- mateřská entita sestavující konsolidovanou účetní závěrku.
Lze očekávat, že nově bude mít povinnost auditu méně účetních jednotek, a to z důvodu navýšení hranice obratu a aktiv v kategorizaci pro střední účetní jednotku. Nově budou muset účetní jednotky překročit dvě ze tří kritérií, a to v podobě hodnoty aktiv nad 120 000 000 Kč, hodnoty obratu nad 240 000 000 Kč a průměrného počtu zaměstnanců za účetní období nad 50 osob.
4. Sestavení konsolidované účetní závěrky skupiny
Novela zákona o účetnictví počítá s upřesněním role mateřské společnosti a upravením celého procesu sestavení konsolidované účetní závěrky. V rámci novely zákona o účetnictví dojde k vytvoření samostatných vyhlášek, které budou přesněji definovat a stanovovat konsolidační celek, způsob jeho výpočtu a obsahové vymezení položek konsolidované účetní závěrky včetně metod jejího sestavení.
Novela zákona o účetnictví by také měla v sobě zahrnovat jednotlivé samostatné vyhlášky, které budou blíže specifikovat některé účetní metody, rozsah a uspořádání účetní závěrky, vymezení jednotlivých položek účetní závěrky, případně směrnou účtovou osnovu.
Příkladem za vše je nové označení závazků, které budou nově známé jako dluhy a budou v nich kromě závazků zahrnuty i rezervy a časové rozlišení pasiv.
Potřebujete pomoc s chystanou novelou zákona o účetnictví?
Nebojte se obrátit na naše odborníky. Pomůžeme Vám s:
- Analýzou dopadu očekávaných změn v rámci novely zákona o účetnictví ve Vašem účetnictví.
- Proškolíme Váš personál.
- Pomůžeme Vám s implementací změn do Vašeho účetnictví.
Naši odborníci z účetního týmu Vás provedou všemi úskalími nově vznikající novely zákona o účetnictví a budou Vám silnou oporou v dobách revolučních změn ve Vašem účetnictví.
Autor: Martin Košta - Accounting Team Leader