4. 12. 2024
Jak umělá inteligence přetváří náš svět
Původně se o ní hodně mluvilo. Dnes už je součástí našich životů – ať už si to uvědomujeme, nebo jsme nad tím zatím nepřemýšleli. Umělá inteligence mění způsob, jakým žijeme, pracujeme a komunikujeme. Pojďme se společně zamyslet nad tím, co všechno můžeme s AI dokázat.
Na revoluci už čekat nemusíme, je tady
Začalo to chytrými telefony. Nevěděli jsme, co od nich můžeme čekat – k čemu chytré telefony, když už existovaly mobily? A co teprve luxus jako internet v mobilu? Ale tato velká změna přišla a všichni jsme se jí přizpůsobili.
Možná vás překvapí, že první iPhone vyšel už v roce 2007. Dnes, o sedmnáct let později, ho vlastní miliony lidí. Kupují si jej z mnoha důvodů - ale zrovna samotné telefonování asi mezi ty hlavní patřit úplně nebude.
Podobné je to s revolucí umělé inteligence, kterou jste jistě zaznamenali. Zatímco někteří z této technologie mají obavy, my v Gauss Algorithmic se na to těšíme. Věříme, že AI v sobě skrývá potenciál, který může změnit celý svět k lepšímu.
Každá mince má dvě strany
Často se setkáváme s názory, že umělá inteligence nepřinese mnoho dobrého. Už tak jsme závislí na telefonech. Už tak nás ovlivňují sociální média. A co teprve v kombinaci s umělou inteligencí?
Samozřejmě, že i my nad tím občas přemýšlíme. Stát se může cokoliv. Budoucnost předvídat nemůžeme. Přesto je důležité si uvědomit, že pokrok v oblasti umělé inteligence se zásadně liší od inovací, jaké jsme zaznamenali s nástupem chytrých telefonů.
Neměli bychom přistupovat k AI s představami, které jsme si utvořili na základě předchozích technologických revolucí. S AI toho můžeme hodně změnit a dosáhnout významných technologických pokroků. Byla by škoda toho nevyužít.
Štěstí, peníze, ale hlavně to zdraví
Umělá inteligence má velký potenciál a v oblasti zdraví to platí dvojnásob. Zejména u domácích lékařských screeningů, které se prostřednictvím pokročilých chatbotových platforem mohou výrazně posunout vpřed. AI se testuje na rychlejší a přesnější diagnostiku, personalizovanou léčbu a efektivnější preventivní péči, což by mohlo zvýšit celkovou dostupnost a kvalitu zdravotní péče.
Navíc tyto systémy budou umět vyhodnotit situace, kdy je vhodné vyhledat lékařskou pomoc a v takovém případě připraví přehled souhrnných informací, které váš lékař může použít jako výchozí bod pro stanovení diagnózy. Budete tak mít jistotu, že nic důležitého v tom spěchu nezapomenete svému lékaři zmínit.
Synergie mezi umělou inteligencí a lékařskou péčí přináší novou úroveň přesnosti a efektivity, což se projevuje i ve zlepšení duševního zdraví. S AI mohou přijít asistenti, se kterými se téměř ihned bude možné pobavit o problémech, které nás trápí. Fyzických i psychických.
Jako velmi přínosná se tato technologie jeví i pro seniory, kteří často trpí samotou. Najednou tady pro ně bude partner, který si nejen vyslechne jejich starosti, ale poradí jim i s běžnými věcmi. Ať už se jedná o vyhledání vhodného spoje k cestě za vnoučaty nebo do klubu seniorů, který by mohli začít navštěvovat.
Využívejme možnosti, které nám AI dává
Nebojme se, že nás umělá inteligence nahradí. Zůstaňme otevření inovacím a zaměřme se na potenciál, který nám nabízí. Pracujme s ní a pojďme naproti novým technologickým pokrokům.
Pokud o AI jako o svém novém parťákovi přemýšlíte, napište nám. Máme za sebou desítky projektů a rádi vymyslíme to pravé řešení i pro vás.
Autor článku: Václav Adamec, Business Operations Director, Gauss Algorithmic
Autor myšlenky článku: Johnson Darkwah, CEO Gauss Algorithmic