10. 4. 2025
Případné trojnásobné zvýšení limitů pro povinnost auditu účetní závěrky: Co by přinesla poměrně zásadní změna pro společnosti a auditorskou profesi?

V minulých článcích jsme se zabývali situací, kdy je naše společnost dceřinou společností spadající do skupiny mateřské společnosti, která vykazuje účetní závěrku dle mezinárodních účetních standardů. Postupně jsme si prošli jednotlivými kroky od prvotního přechodu z lokálního účetnictví na mezinárodní účetní standardy, přes stanovení nákladů na podnikovou kombinaci, metody akvizice, zjištění metod fair value jednotlivých rozvahových položek, až po vypočtení hodnoty goodwillu, ocenění jednotlivých položek rozvahy a následného reportingu mateřské společnosti prostřednictvím takzvaných Consolidation packages.
V následujících článcích se budeme zabývat opačným případem, kdy účetní jednotka je mateřskou společností vlastnící podíl v jiných společnostech, a rozhodne se nebo má povinnost vykázat svou konsolidovanou účetní závěrku dle mezinárodních účetních standardů.
Ze zákona české účetní jednotky nemají povinnost vykazovat své konsolidované účetní závěrky dle mezinárodních účetních standardů, vykazují je dle českých účetních předpisů a platné legislativy. Mohou se však z důvodů vykazování pro zahraniční investory, banky, věřitele, a jiné uživatele, rozhodnout pro vykazování konsolidace dle IFRS.
V takovémto případě je potřeba, aby se účetní jednotka řídila dle mezinárodních účetních standardů, přesněji dle standardu IFRS 10.
Co vlastně mezinárodní účetní standard IFRS 10 upravuje?
Obecně tento standard po účetních jednotkách, které jsou mateřskými společnosti vyžaduje, aby tyto účetní jednotky, které ovládají jednu nebo více dceřiných společností, sestavovaly konsolidovanou účetní závěrku.
V tomto momentu si ale mateřské účetní jednotky musí uvědomit, že ovládání dle IFRS 10 není stanoveno pouze množstvím hlasovacích práv, které drží, ale především tím, jestli je splněna definice ovládání. Budeme-li vycházet z definice ovládání, pak zjistíme, že:
Mateřská společnost ovládá dceřinou společnost, ve které má podíl v případě že, má možnost nebo právo získávat přínosy ze svého vztahu k ní. Zároveň je schopna tyto přínosy ovlivňovat prostřednictvím svého vlivu nad dceřinou společností.
Jak může vypadat vliv nad jinou společností:
Jak je z výše uvedeného zřejmé, v případě konsolidované účetní závěrky neřeší mezinárodní účetní standardy jen procentuální vliv nad dceřinou společností, tedy množstvím hlasovacích práv, jako je tomu u českých účetních předpisů a legislativy. Jako všeobecně veškeré mezinárodní účetní standardy, tak i IFRS 10 opět zdůrazňuje přednost obsahu před formou. To znamená, že množství hlasovacích práv je pouze jedním z kritérií pro posuzování, zda mateřská společnost ovládá dceřinou společnost či nikoliv.
Existují nějaké výjimky, kdy mateřská společnost nemusí konsolidovat?
Mateřská společnost není povinna sestavovat konsolidovanou účetní závěrku, a to pouze v případě, že splní veškeré níže uvedené podmínky:
Existují ještě nějaké jiné výjimky, kdy mateřská společnost nemusí konsolidovat?
V některých lokálních účetnictvích existují důvody, proč mateřská společnost nemusí vůbec konsolidovat účetní závěrku, jako je tomu například dle české legislativy, kdy skupina účetních jednotek je považována za malou a nesplňuje více než jedno z tří kritérií (výše konsolidovaných aktiv > 100 mil. Kč, výše konsolidovaného obratu > 200 mil. Kč a průměrný roční přepočtený počet zaměstnanců skupiny > 50).
Případně mateřská společnost nemusí konsolidovat určitou dceřinou společnost z důvodů jako jsou restrikce v určité zemi, kde dceřiná společnost sídlí, nebo se její podnikatelské aktivity výrazně odlišují od aktivit mateřské společnosti.
Takovéto výjimky však standard IFRS 10 vůbec nepřipouští a nesleduje velikost skupiny účetních jednotek. Zároveň také nepovoluje vyjmutí dceřiných společností z konsolidace.
Musí mateřská společnost konsolidovat jednotky zvláštního určení takzvané účelové jednotky?
V případě, že mateřská společnost vytvoří jednotku zvláštního určení neboli účelovou jednotku a ovládá jí, musí ji vždy dle standardu IFRS 10 zahrnout do konsolidace.
Tyto jednotky jsou často vytvářeny za zcela konkrétním cílem, jako je:
Závěrem:
Konsolidace skupiny účetních jednotek s sebou přináší spoustu otázek a nejasností, které musí management a účetní mateřské společnosti vyhodnotit před tím, než začnou s konsolidací. Je tedy důležité, aby byla vždy vyhodnocena definice ovládání a výjimky z konsolidace, které společně stanoví, jestli mateřská společnost musí sestavovat konsolidaci dle mezinárodních účetních pravidel. Zároveň je potřeba si uvědomit, že důvody pro nestavení konsolidace, které existují v lokálních účetnictvích, nejsou dle mezinárodních pravidel přípustné a nelze se jimi držet.
V případě, že potřebujete pomoc nebo si nejste jistí konsolidací Vaší skupiny dle mezinárodních účetních standardů, nebojte se obrátit na naše odborníky, kteří Vám rádi pomohou a poradí.
Autor: Martin Košta, Accounting Team Leader