20. 12. 2024
Říjnová průmyslová data chladí optimismus
Nové údaje o průmyslové produkci za říjen výrazně brzdí optimismus, který se pomalu šířil analytickou obcí. Meziročně v reálném vyjádření (po odclonění vlivu inflace) tento ukazatel klesl o 2,1 % a meziměsíčně o 0,7 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 2,0 procenta.
Postřehy našeho analytického týmu a vyhodnocení říjnových průmyslových dat prezentuje Tomáš Pacovský, Managing Partner PKF APOGEO.
„Samozřejmě je třeba brát v potaz, že před rokem jsme ve stejné době viděli výrazný pozitivní výkyv, takže nyní porovnáváme letošní říjnový výsledek s vysokou základnou, ale přesto jde jednoznačně o zklamání. Předpokládali jsme negativní číslo, ale tento údaj jde zhruba na dvojnásobek našeho očekávání,“ uvedl Tomáš Pacovský, Managing Partner PKF APOGEO.
Obecně o roku 2025 platí, že příspěvek průmyslu k tvorbě HDP je chabý. Ostatně jak velmi názorně ukazuje graf, tak výkon průmyslu se ve srovnatelných cenách stále ještě nedostal na úroveň průměru roku 2021.
Možná nejhorší zprávou je vývoj v oblasti nových zakázek, kde meziroční růst o dvě procenta v běžných cenách potvrzuje klesající trend posledních tří měsíců. Zatímco tedy třetí čtvrtletí snad naznačovalo, že by se výkon průmyslu mohl začít soustavněji zvyšovat, říjnová data o poptávce, jakkoliv je třeba brát ohled na okolnosti, toto nepotvrzují,“ poznamenal dále Tomáš Pacovský.
Podle analytického týmu PKF APOGEO nicméně i nadále platí, že existuje reálná možnost, aby průmysl v první polovině roku 2025 překročil výkonnost roku 2021 a konečně začal alespoň pomalu dorovnávat dlouhodobé ztráty, které utrpěl. Zároveň ale není reálné, že by se růst průmyslu dorovnal růstu ostatních odvětví ekonomiky. „To znamená, že pro rok 2024 musíme brát deindustrializaci českého hospodářství jako skutečnost a že průmysl klesne z hlediska podílu na struktuře ekonomiky téměř jistě na historické minimum,“ uvedl Pacovský. Tento podíl byl během existence samostatné České republiky na jejím počátku zhruba 32 procent, v roce 2022 klesl na 27 procent. Pro rok 2024 odhaduje PKF APOGEO snížení tohoto ukazatele pod 26 procent. Snižování podílu průmyslu na vytvořené přidané hodnotě není podle našich analytiků samo o sobě problémem, problém ovšem je, že se to děje v situaci celkového poklesu průmyslové aktivity.
Stavební produkce pokračovala v říjnu ve vývoji pro tento rok charakteristickém, tedy v dlouhodobém meziročním poklesu. Ten se však s blížícím se koncem roku alespoň dílčím způsobem zmírňuje, když meziročně ve stálých cenách klesla o 3,6 %. Nicméně meziměsíčně byla vyšší o 3,8 procenta, což dává naději postupného zotavení odvětví.
Autor: Tomáš Pacovský - Managing Partner